SLOVENSKI DAN na svetovnem čebelarskem kongresu APIMONDIA (Istanbul, Turčija)

Slovenska čebelarska akademija (SČA) se bo udeležila 47. svetovnega čebelarskega kongresa APIMONDIA v Turčiji. Svoje delovanje in mednarodne projekte bo SČA predstavila med 24. 8. 2022 in 28. 8. 2022 v Kongresnem centru Istanbul na razstavnem prostoru A73.

Na kongresu APIMONDIA bo petek, 26. 8. 2022, posvečen predstavitvi Slovenije in promociji slovenskega čebelarstva med 15. in 17. uro v dvorani Beylerbeyi Hall.

V sodelovanju s poglavitnimi akterji na področju čebelarstva bo SČA predstavila avtohtono slovensko kranjsko sivko s pomočjo 3D modela kranjice, bogato tradicijo čebelarstva na Slovenskem, trajnostno naravnan apiturizem in inovativne tehnologije v čebelarstvu.

Častni gostje dogodka Slovenski dan so ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, predsednik mednarodne čebelarske zveze Apimondia Dr. Jeff Pettis in predsednik Čebelarske zveze Slovenije gospod Boštjan Noč.

Svoje delovanje na področju čebelarstva v Sloveniji bodo predstavili:

  • Hiša kranjske čebele Višnja Gora
  • Čebelarski muzej Radovljica
  • Društvo Urbani čebelar
  • ApiRoutes
  • Čebelarska zveza Slovenije
  • Strip’s
  • Slovenska čebelarska akademija

Med obiskovalce dogodka bodo podeljene nagrade v vrednosti več kot 5.000 EUR, ki jih podarjajo soustvarjalci dogodka, podelila pa jih bo ministrica Irena Šinko.

Nagrade:

  • Brezplačna izposoja 3D kranjice
  • Doživetje v Hiši kranjske čebele: Nočitev za 2 osebi v satni sobici, z zajtrkom + voden ogled doživljajske razstave
  • Brezplačen webinar: Apiturizem in Čebelarjenje z AŽ panji
  • Enodnevni apituristični izlet za dve osebi
  • Strokovno vodenje po čebelarskih lokacijah v Ljubljani
  • 1x BeeConn – brezžična nadzorna naprava
  • 3x knjiga: Living Together. About Bees and Mankind

https://apimondia2021.com/

Organizator dogodka je Slovenska čebelarska akademija

Dogodek podpirata Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Generalni konzulat Republike Slovenije

 

 

 

 

Projekt: Čebelarjenje kot orodje opolnomočenja žrtev min v BIH

Slovenska čebelarska akademija je od 25.10.2021 do 28.10.2021 skupaj z organizacijo UDAS in ITF organizirala izobraževalne delavnice za čebelarjev, žrtve min, iz celotne Bosne in Hercegovine. V Banja Luki se je zbralo 30 čebelarjev, ki so tri dni poslušali čebelarske inštruktorje iz Slovenije, ki so jim približali tematike: Zdravstveno varstvo čebel (inštruktor: Vida Lešnik), Pregled čebeljih družin in prezimovanje (inštruktor: Gorazd Trušnovec), Spomladanski razvoj čebeljih družin (inštruktor: dr. Janko Božič), Priprava čebeljih družin za pašo (inštruktor: Mitja Smrdel) in Tehnike zbiranja čebeljih pridelkov (inštruktor: Mitja Smrdel).

Cilj projekta je bil omogočiti žrtvam min, da nekega dne razvijejo mala podjetja na področju čebelarstva, predvsem pa je bil pomemben vidik mreženje žrtev min iz celotne BIH in integracija le-teh v širšo lokalno skupnost. Ker čebelarstvo zahteva malo začetnih naložb, je čebelarjenje eden izmed odličnih načinov za vzpostavitev stabilnega dohodka v gospodinjstvu in izboljšanje kakovosti življenja ranljivih družbenih skupin.

Realizacijo projekta je omogočila finančna podpora Ministrstva za zunanje zadeve Republike Slovenije.


Uspešna izvedba izobraževanja: Vzreja matic in selekcija

V mesecu juliju je Slovenske čebelarska akademija uspešno izvedla izobraževanje Vzreja matic in Selekcija za čebelarje iz Bosne in Hercegovine in Hrvaške. Izobraževanje je zaobjemalo teoretični del, ki so ga predavali naši strokovnjaki: dr. Aleš Gregorc, mag. Marko Hrastelj in dr. Peter Kozmus. Praktični del izobraževanje pa je vsak dan potekal pri vzrejevalcu matic Miha Novaku.

Teoretični del, ki je potekal v predavalnici Kmetijskega inštituta Slovenije je udeležencem ponudil znanje iz osnov o Kranjski čebeli ter Biologiji vzreje matic, sledilo je predavanje o Zgodovini vzreje čebeljih matic v Sloveniji in Selekciji čebeljih družin ter  se zaključilo z predavanjem o Različnih načinih vzreje matic ter Prahi matic.

Praktični del izobraževanja je obsegal individualno poučevanje in prikaz dela. Udeleženci so se naučili kako delati z matičarji, kako izbrati primeren material za presajanje, seznanili so se s postopkom presajanja ličink, pripravljali in delali so s čebeljimi družinami za vzgojo matičnikov, naučili so se kako delati z matičniki, kako polniti plemenilčke in kako pobirati oplojene matice ter dodajati neoplojene matice in matičnjake v plemenilčke.

Kot je rekel eden izmed udeležencev izobraževanja: ”Predavanja so bila odlično organizirana, predavatelji so bili prav tako odlični a največ sem odnesel prav iz praktičnega, individualnega dela.

Izobraževanja v mesecu juniju 2021

10.junija 2021 je potekal webinar na temo Skrivnosti uspeha slovenskega čebelarstva v okrilju Slovenske čebelarske akademije. Udeležilo se ga je 35 posameznikov, čebelarjev in čebelarskih entuziastov iz tujine. Dr. Peter Kozmus je pripravil predstavitev o slovenskem čebelarstvu namenjeno širši javnosti, predstavil razloge uspeha slovenskih čebelarjev, povedal nekaj o organiziranosti slovenskih čebelarjev, zgodovini ter naravnih danosti pod katerimi čebelarijo v Sloveniji. Prav tako so bili predstavljeni pozitivni projekti (tradicionalni slovenski zajtrk, iniciativa Svetovnega dneva čebel, čebelarski turizem v Sloveniji ter področje vzreje matic), nekaj besed pa je bilo namenjeno tudi tehnologiji čebelarjenja, avtohtoni Kranjski sivki, ter Slovenski čebelarski akademiji in njenim izobraževalnim programom. Dogodek je bil med udeleženci dobro sprejet, ker je ponudil veliko informacij ali kot je napisal eden izmed udeležencev: ”Cenim priložnosti, da se učim od čebelarskih strokovnjakov iz Slovenije.”

17.junija 2021 pa smo zopet organizirali webinar za ameriške čebelarje na temo Čebelarjenja z AŽ panji. Tokrat se je webinarja na temo Predstavitve osnovnega pregleda čebeljih družin v AŽ panju udeležilo 15 čebelarjev. Pod mentorstvom prof. dr. Janko Božiča in čebelarskega inštruktorja SČA Dominika Jelenca se je v prvem delu webinarja povedalo nekaj teoretskih osnov, potem pa v nadaljevanju prikazalo še praktični prikaz osnovnega pregleda čebeljih družin direktno iz čebelnjaka pri Botaničnem vrtu. Udeleženci so se naučili na kaj morajo biti pozorni pri osnovnem pregledu čebeljih družin, spoznali so kateri vremeski pogoji so primerni za pregled družin, prikazano pa je bilo tudi v praksi neposredno kako upravljati s sati, da bo čebelja družina na vrhuncu sezone uspešnejša in imela večji donos medu. Udeleženci so ob koncu webinarja veliko spraševali in izobraževanje je bilo dobro sprejeto, saj kot pravi eden izmed udeležencev: ‘‘Menim, da je bilo izobraževanje dobro izvedeno. Zelo se mi zdi dragoceno, da ste prikazali rečeno tudi s pomočjo praktičnih video vsebin in tako rekoč direktnim prenosom iz čebelnjaka.”

 

 

 

 

 

20.maja obeležujemo svetovni dan čebel

Na pobudo Slovenije je Organizacija združenih narodov (OZN) leta 2018 razglasila 20. maj za svetovni dan čebel. Ta dan obeležuje dan rojstva največjega slovenskega čebelarja Antona Janše. Letošnje geslo praznovanje je »Angažirajte se – graditev novih temeljev za čebele«.

V slovenskem prostoru sta v 18. stoletju velik pečat na področju poučevanja in izobraževanja pustila Anton Janša in Peter Pavel Glavar. Anton Janša je bil prvi učitelj čebelarstva na čebelarski šoli na Dunaju in avtor za čebelarstvo pomembnih del: Razprava o rojenju čebel in Popolni nauk za čebelarje. Peter Pavel Glavar, katerega 300. obletnico rojstva praznujemo prav letos,  pa je bil začetnik izobraževanja čebelarjev v slovenskem jeziku, ki je bilo namenjeno predvsem preprostemu kmečkemu prebivalstvu z namenom izboljšanja njihovih socialnih in gospodarskih razmer. Ustanovil je prvo čebelarsko šolo na Slovenskem v Komendi in kasneje v Lanšprežu na Dolenjskem.

Uspešno čebelarjenje že od nekdaj temelji na dobrem poznavanju čebel in tehnologije čebelarjenja. Slovenska čebelarska akademija, ki je prav tako bila ustanovljena leta 2018, si prizadeva širiti in predajati slovensko čebelarsko znanje, izkušnje in dognanja v širni svet.

V dnevih, ki prihajajo, se bo v Sloveniji in po svetu odvilo vrsto dogodkov, ki bodo obeleževali letošnji svetovni dan čebel. Slovenska čebelarska akademija bo na štirih mednarodnih dogodkih predstavila svoje delovanje in novo nastale programe, ki jih bo izvajala še v letošnji čebelarski sezoni:

1. Spletni dogodek Slovenskega Veleposlaništva v Kopenhagnu (Danska) v sodelovanju z Evropsko agencijo za okolje: Listen to the Bees, čas dogodka: 20. 5. 2021, ob 10.00

Več o dogodku: https://www.facebook.com/events/136015818555716/?ref=newsfeed

Link do webinarja: http://eea.livebit.it/

2. Spletna konferenca Generalnega slovenskega konzulata v Clevelandu v sodelovanju z Ohio State Beekeepers Association: World Bee Day, čas dogodka: 20. 5. 2021 ob 12.00 (EST)

Več o dogodku: https://www.eventbrite.com/e/world-bee-day-tickets-142278297217

3. Spletni mednarodni forum v organizaciji Ruskega združenja za mednarodno sodelovanje v sodelovanju z Društvom prijateljstva in kulturnih povezav s Slovenijo, Društvom Slovenija Rusija in Rusko nacionalno zvezo čebelarjev: Čebela – simbol življenja, prijateljstva in sveta, čas dogodka: 21. 5. 2021

4. Spletni dogodek v sodelovanju Slovenskega Veleposlaništva v Skopju in Nature Conservation Programme in North Macedonia: World Bee Day, čas dogodka: 24.5.2021

Slovenska čebelarska akademija napoveduje predavanje dr. Petra Kozmusa

DATUM: 10 junij, 17.00 (UTC)
NASLOV WEBINARJA: Skrivnosti uspeha slovenskega čebelarstva
PREDAVANJE dr. Petra Kozmusa
Webinar je brez kotizacije in bo potekal v angleškem jeziku.

Webinar je namenjen čebelarjem in čebelarskim entuziastom, ki bi želeli izvedeti več o slovenski čebelarski tradiciji, zgodovini in prizadevanjih za ohranitev kranjske sivke. Dr. Peter Kozmus bo predstavil skrivnosti uspeha slovenskih čebelarjev, kako so slovenski čebelarji organizirani, naravne danosti v okviru katerih slovenski čebelarji delujejo in izpostavil projekte s pozitivnimi učinki. Na kratko bo predstavljena tudi Slovenska čebelarska akademija in izobraževalni programi, ki jih letos razpisuje.

Dr. Peter Kozmus je podpredsednik mednarodne čebelarske organizacije APIMONDIA, strokovni vodja Rejskega programa za kranjsko čebelo v Sloveniji in predsednik Sveta za čebelarstvo na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Prav tako je bil vodja iniciative Svetovni dan čebel na ČZS. Je priznan čebelar z več kot 25 let izkušnjami in čebelari s približno 100. čebeljimi družinami. Njegova strast je vzreja matic in prizadevanja za ohranjanje kranjske sivke v Sloveniji.

Če bi želeli prisostvovati na predavanju – se prijavite na sca@kis.si do 5. junija 2021.

Slovenska čebelarska akademija izobražuje ameriške čebelarje

Slovenska čebelarska akademija (SČA), organizacijska enota Kmetijskega inštituta Slovenije, je v sodelovanju s čebelarskimi inštruktorji SČA uspešno izvedla dva spletna izobraževalna dogodka za ameriške čebelarje na temo čebelarjenja z AŽ panji. Spletnih izobraževalnih dogodkov, ki sta potekala 26. 3. 2021 in 2. 4. 2021 prek platforme Zoom se je udeležilo 70 ameriških čebelarjev.

Pod mentorstvom prof. dr. Janka Božiča (Biotehniška Fakulteta, Univerza v Ljubljani) in v sodelovanju z dr. Lucijo Žvokelj (Nacionalni Veterinarski Inštitut, Veterinarska Fakuleta, Univerza v Ljubljani) ter izkušenim čebelarjem in inštruktorjem Mitja Smrdelom je SČA izvedla izobraževalna posveta dveh različnih težavnostnih stopenj, ki sta ameriškim čebelarjem približala čebelarjenje z AŽ panji. AŽ panje je na prelomu 20. stoletja izdelal Anton Žnideršič, danes pa jih kot pomembno slovensko inovacijo uporablja več kot 90 odstotkov slovenskih čebelarjev. Izobraževanje je ameriškim čebelarjem približalo posebnosti čebelarjenja z AŽ panji, predstavilo različne vidike zdravstvenega varstva čebel ter odgovorilo na vprašanje glede ključnih dejavnosti v čebelarstvu.

Uspešno izveden webinar za ameriške čebelarje: Čebelarjenje z AŽ panji za začetnike

SČA je koncem meseca marca za ameriške čebelarje izvedla spletni izobraževalni dogodek in posvet s strokovnjaki o čebelarjenju z AŽ panji. Pod mentorstvom prof. dr. Janka Božiča in v sodelovanju s čebelarskima inštruktorjema SČA: dr. Lucijo Žvokelj in Mitja Smrdelom je bil uspešno izveden webinar, ki se ga je udeležilo 35 čebelarjev. Izobraževalni dogodek je nastal na pobudo Jonne A. Sanders, ki AŽ panje tudi prodaja v Ameriki. Več > tukaj.

Beograjsko čebelarsko društvo (BUP) povabi SČA k sodelovanju

V začetku meseca marca 2021 je Beograjsko čebelarsko društvo (BUP) zaprosilo Slovensko čebelarsko akademijo, da organizira eno predavanje v seriji njihovih webinarjev, ki so namenjeni širši publiki čebelarjev Zahodnega Balkana. Dominika Koritnik Trepel, čebelarska inštruktorica SČA, je izvedla 2 urno predavanje na temo ”Apiturizem kot inovativna veja turizma”, ki ga je poslušalo okoli 59 udeležencev. Predavanje je potekalo v srbskem jeziku. Več … > tukaj

SČA se predstavi iranskim strokovnjakom s področja čebelarstva

V mesecu februarju 2021 je slovensko veleposlaništvo v Teheranu (Iran) Slovensko čebelarsko akademijo povabilo, na prvo srečanje v nizu Save the bees webinarjev. Okrogla miza in razprava je bila namenjena povezovanju strokovnjakov iz Slovenije in Irana z namenom prenosa tehnologij s področja čebelarstva, zdravstvenega varstva čebel in strokovnega izobraževanja čebelarjev. Srečanja se je udeležilo preko 50 iranskih strokovnjakov s področja čebelarstva, veterine ter partnerjev slovenskega veleposlaništva iz raziskovalnih in izobraževalnih institucij.

Več… > tukaj